MANUÁLTERÁPIA

Bevezetés

A manuálterápiát ma világszerte újra felfedezték. Bízva a gyógyulásban, az emberek széles köre kívánja igénybe venni a titokzatos gyógyító eljárást. Már az ősi kínai masszázsterápiában tetten érhetőek azok a fogások, amelyek finomítva, továbbfejlesztve ma is megtalálhatóak a különböző iskolák „repertoárjaiban”. A manuális terápia javallatainak és ellenjavallatainak meghatározásához nélkülözhetetlen a pontos diagnózis felállítása!

Stoddard módszerének alkalmazása segítséget nyújt a kezelés stratégiájának kialakításában. Objektív dokumentációt tesz lehetővé.

Az ízületi mobilitás skáláját Stoddard az alábbiakban állapította meg:

0. fokozat: Ankylosis (teljesen rögzült ízület) csontos merevség, részleges vagy teljes ízületi végösszenövés, összecsontosodás. Az ízület 100%-os mozgáskorlátozottsága.

1. fokozat: Súlyos fokú mozgáskorlátozottság.

2. fokozat: Közepes-enyhe fokú mozgáskorlátozottság

3. fokozat: Minden irányban normális ízületi mozgás. (Egészséges ízület)

4. fokozat: Ízületi hípermobilitás (laza ízületek, fokozott mozgékonyság)

5. fokozat: Kóros, vissza nem fordítható mértékű ízületi mozgékonyság (instabil ízületek)

Stoddard módszere szerint a 0. fokozatnál a manuálterápiás kezelések ellenjavallatot képeznek, ami teljes mértékben logikus. Komoly szakember nem kezel tornáztatással, vagy csontkovácsolással egy összecsontosodott, megmerevedett ízületet. Ilyen esetben más terápiát kell választani. Pl.: masszázs vagy a fizióterápiás kezelés.

Ugyancsak ellenjavallt a 4-es, 5-ös fokozat is.  A manuálterápiás kezeléssel tovább rontanánk a laza, és instabil ízületek állapotán. Szintén más gyógyító eljárást kell választani.

Az 1-es fokozatban a tornáztatás (a mobilizáció) javasolt.

A 2-es fokozatnál lehetséges a csontkovácsolás (a manipuláció)

A 3-as fokozat: egészséges ízület, a kezelés szükségtelen.


GYÓGYTORNA (MOBILIZÁCIÓ VAGY GYÓGYÍTÓ TORNÁZTATÁS)

A korszerű manuálterápia elemei a mobilizációk, a terápiás fogások 90-95%-át jelentik. A maradékot a csontkovácsolás (manipuláció) teszi ki. A helyesen végzett mobilizáció hatásos és fájdalommentes. A beteg végig ellenőrzése alatt tudja tartani a kezelést, ezért bizalmat keltő módszer. Az esetek nagy többségében szükség van a beteg aktív közreműködésére is. Helyes alkalmazása mellett lényegesen csökkenthető a beavatkozások nemkívánatos szövődményei, tágabb a kezelhető betegségek köre, az elért eredmények tartósak.

Az alábbi esetekben ajánlott:

– Merev nyak kezelése
– Nyakfájás kezelése
– Vállfájás kezelése
– Befagyott váll kezelése
– Gerincgyógyítás
– Gerincfájdalmak kezelése
– Lumbágó kezelése
– Kézfájások kezelése
– Lábfájások kezelése
– Ízületi fájdalmak kezelése
– Ízületi betegségek kezelése
– Izomfájdalmak kezelése
– Izomsorvadás kezelése
– Derékfájás kezelése
– Balesetek utáni rehabilitáció
– Műtétek utáni rehabilitáció
– Hátfájás kezelése
– Erős fájdalommal járó ízületi blokkok kezelése
– Ízületi mozgásbeszűkülés kezelése
– Fájdalmas, görcsös izomzat gyógyítása
– Tartáshibák kezelése

A mobilizáció a tehermentesített testrész folyamatos ritmikusan végzett mozgatásával történik, amelyet határozott, pontos, szakszerű fogással kell kivitelezni, ügyelve arra, hogy a mozdulatok a mindenkori mozgáshatárokig terjedjenek, megállva a fájdalomküszöb elérése előtt! A kezelés alatt a beteg ellazult állapotban van, ellazulását a megfelelő testhelyzet kiválasztása biztosítja. A mobilizációnak számos változata létezik, azonban ezek tárgyalása, már a mély szakmai övezetbe tartozik.

CSONTKOVÁCSOLÁS (manipuláció)

Mióta az emberiség létezik, mindig voltak és lesznek csontkovácsok minden földrészen, minden népcsoportban. Az egyiptomiaknál, a távol-keleten és Európában egyaránt. Sokféle elnevezéssel lehet illetni. Kiropraktika, osteophathia, manuálterápia stb. A legkifejezőbb, legtalálóbb szó erre a tevékenységre a csontkovácsolás.
Igaz a kifejezések mögött lehetnek enyhe módszerbeli eltérések tekintettel arra, hogy honnan származik, és milyen irányzatot képvisel.

A csontkovácsolási technikákkal végrehajtott műfogások nagy tapasztalatot, és rátermettséget követelnek meg. Művelőjének magas szintű anatómiai ismeretekkel kell rendelkezni, és ujjaival érezni „látni” kell az ízületek tizedmilliméternyi elváltozásait, ha ez a képesség hiányzik, az elméleti tudás egymagában kevés a csontkovács szakma eredményes gyakorlásához.

A csontkovács fogásokat tilos lendületből végrehajtani!

A tudatlanság vakmerőségével végzett kezelés tragédiához vezethet. Nil nocere! (Ne árts!)

Külföldön vannak iskolák, pl. a Palmer-féle iskola, ahol több mint 1400 órás elméleti képzésre építik fel az emberi szervezet mintegy 300 ízületének korrekcióját kezelendő oktatást, kiválasztva az arra alkalmas tehetséges hallgatókat.

Nálunk a csontkovács tevékenysége túlmisztifikált. Tudomásul kell venni, hogy egyik természetgyógyászati eljárás sem csodamódszer. Mindegyiknek megvannak a javallatai – ellenjavallatai és csak ezek figyelembevételével lehet becsületes gyógyító munkát végezni.

A bevezetőben ismertettem a Stoddard skálát. Ennek megfelelően a csontko­vácsolási fogások kizárólag a 2. fokozatú közepes-enyhe fokú ízületi mozgáskorlátozottság esetében alkalmazhatóak. Szaknyelven funkcionális ízületi blokk (FIB) oldására. A szomszédos ízületek lezárása (rögzítése) után egy speciális fogással elvisszük a kezelendő ízületet a mozgáshatárig és egy egyszeri impulzusszerű műfogással mozgáspálya felszabadítást végzünk, melyre az ízület az esetek többségében kattanásszerű hanggal válaszol.

Csontkovácsolás előtt a mozgás-szegmentumot előzetes diagnosztikus fogásokkal feltérképezzük, az izmokat, szalagokat (masszázzsal) felkészítjük a fogás kivitelezésére. „Hidegen” nem célszerű csontkovácsolási fogásokat végrehajtani. A beteg bizalmára szükség van, előzetesen a tervezett beavatkozásról felvilágosítjuk, beleegyezését kérjük.

A csontkovács kezelést leggyakrabban az alábbi esetekben alkalmazzuk:

– Hirtelen rossz mozdulat hatására kialakult fájdalmak.

– A test szimmetriájának helyreállítása, pl. csípőízület-keresztcsonti ízület elmozdulása esetén, amely hozzájárulhat heves derékfájáshoz.

A szimmetria felbomlása adódhat: helytelen testtartásból, korábbi sérülésekből, terhesség által okozott deformálódásból, tartós izomfeszülésből, foglalkozási ártalmak, mozgáshiányos életmód, tudati problémák miatt (pl. negatív érzelmek).

 

Csontkovácsolás

Csontkovácsolás



Gyógytorna (videó)



Mobilizáció (videó)



Csontkovácsolás (videó)